Kilka słów o historii Bydgoszczy...legenda głosi, że miasto założyli dwaj bracia, Byd i Gost, którzy przywędrowali na te tereny z południowej Polski w poszukiwaniu miejsca na założenie osady. W końcu znaleźli idealne warunki do wybudowania grodu – rzekę z brodem, łagodne pagórki i drogi biegnące w cztery strony świata. Pierwotnie miasto pełniło rolę twierdzy przygranicznej Księstwa Mazowieckiego, broniąc je początkowo przed pogańskimi Prusami, a następnie przed Zakonem Krzyżackim. W XIII wieku Bydgoszcz została zdobyta przez Krzyżaków, ale już w następnym stuleciu powróciła do Polski, a Kazimierz Wielki nadał jej prawa miejskie. Wkrótce potem na brzegu Brdy powstał zamek.
Począwszy od XV wieku Bydgoszcz rozwijała się niezwykle dynamicznie, powiększając swój obszar i wchłaniając sąsiednie wioski. Śladami dawnej świetności są dobrze zachowane spichlerze w Wenecji Bydgoskiej. Ciężkie czasy dla miasta nadeszły w połowie XVII wieku wraz z najazdami szwedzkimi. Zniszczony wtedy zamek nigdy nie został odbudowany. W 1772 roku, w wyniku pierwszego rozbioru Polski, Bydgoszcz została wcielona do Prus i przemianowana na Bromberg. Pod koniec XVIII wieku król Prus zadecydował o rozpoczęciu budowy Kanału Bydgoskiego, który umocnił pozycję Bydgoszczy jako ważnego portu śródlądowego oraz ośrodka handlu. Miasto weszło w skład Księstwa Warszawskiego, ustanowionego w 1807 roku przez Napoleona, ale już w 1815 roku powróciło do Prus. Wiek XIX to okres wzmożonej germanizacji, ale też wzrostu znaczenia Brombergu na gospodarczej mapie Prus, szczególnie po 1851 roku, kiedy miasto zyskało bezpośrednie połącznie kolejowe z Berlinem.
Bydgoszcz ponownie znalazła się w granicach Polski po I wojnie światowej i powstaniu wielkopolskim, jedynym udanym polskim powstaniu narodowowyzwoleńczym. Dwadzieścia lat później oddziały niemieckie zajęły miasto, wykorzystując jako pretekst wypadki znane w historiografii jako Krwawa Niedziela, rzekomo sprowokowane przez Polaków. Druga wojna światowa to szczególnie tragiczny okres w historii Bydgoszczy – zginęła wówczas jedna czwarta jej mieszkańców. W 1945 roku miasto wyzwoliło się od niemieckiego okupanta dzięki pomocy Armii Czerwonej.
Bydgoszcz zawdzięcza swój rozwój dogodnemu położeniu w pobliżu kilku rzek oraz Kanału Bydgoskiego, którego budowa przyczyniła się do wzrostu znaczenia tutejszego portu. Począwszy od XIX wieku Bydgoszcz pełni rolę istotnego węzła kolejowego.
Bydgoszcz specjalizuje się przede wszystkim w przemyśle włókienniczym, drzewnym, metalurgicznym i chemicznym. Ostatnini laty bardzo intensywnie rozwija się także sektor usług. Bydgoszcz stała się głównym ośrodkiem ekonomicznym Polski północno-środkowej, przyciągającym dużych inwestorów, takich jak jak Coca-Cola, AT&T, Samsung i Unilever.
Bydgoszcz ma 380 000 mieszkańców. Toruń i Bydgoszcz są stolicami województwa kujawsko-pomorskiego: siedzibą wojewody jest Bydgoszcz, natomiast Urzędu Marszałkowskiego i sejmiku – Toruń.
Bydgoszcz słynie przede wszystkim z tutejszej Filharmonii, cenionej na całym świecie ze względu na długie tradycje oraz przestrzenną salę koncertową o wyjątkowych warunkach akustycznych.
Bydgoszcz nie jest miastem turystycznym, warto ją jednak odwiedzić chociażby ze względu na zabytkową Wenecję Bydgoskę z malowniczymi spichlerzami i mostami. Warto wybrać się do Parku Narodowego Bory Tucholskie, nad jezioro Koronowskie oraz do pobliskich miejscowości: Ostromecka, Lubostronia, Biskupina, a przede wszystkim Torunia.